Akupunktuur (nõelravi) – see on ravisüsteem, mille aluseks on filo- ja ontogeneesi protsessi käigus moodustatud reflektoorsed seosed. Ravisüsteemi mõju avaldub kesknärvisüsteemi kaudu. Organismi funktsionaalsüsteemide mõjutamise eesmärgil kasutatakse naha retseptoorse aparaadi limaskestade ja aluskudede leebeid ärritusefekte.
Akupunktuuri iidsete traditsioonide aluseks on idamaiste meedikute ravipraktika, mille võtted ja peensused kujunesid välja aastatuhandete vältel. Nende põhiliseks eripäraks on organismi enda ressursside mobiliseerimine, patsiendi aktiivne kaasamine raviprotsessi, medikamentide minimaalne kasutamine. Medikamentide minimaalne kasutamine on väga oluline, kuna rahvastiku ülitundlikuks muutumine , ravimite tarbimine suurtes kogustes ning sõltuvus ravimitest muutuvad tänapäeva meditsiinis üha suuremaks probleemiks.
Nõelravi meetodi suureks eeliseks on see, et puuduvad negatiivsed kõrvaltoimereaktsioonid, mis on omased paljudele ravipraktikas kasutusel olevatele kaasaegsetele preparaatidele (psühhotroopsed, neurotroopsed, hormonaalsed, valutekitavad). Nõelravi meetodil on omadus avaldada normaliseerivat mõju organismi muutunud reageerivusele.