Inimesed tunnetavad muutusi oma liigestes veel enne diagnoosi saamist. Inimesed kaebavad: liigesed ragisevad. See on esimene signaal: liigestele on vaja pöörata rohkem tähelepanu, enne kui tekib probleem. Arutasime sel teemal dr Irina Kulikovaga, Loodusliku Meditsiini Keskuse juhataja, sisearsti, taastusraviarstiga.
Riskigrupp
Kahjuks tuleb konstateerida, et Eesti niiske kliima katkeb endas suurt ohtu liigestele. On patsiente, kes vaatamata oma haigustele, säilitavad huumorimeele ja ütlevad, et „armastavad“ oma kodumaad haigete liigestega.
Liikumatus ei lase liigestel toituda, täiskasvanud inimese liigestes ei ole veresooni, liigese kõhr toitub ainult liikumise ajal. Liikuge, võimelge – sellega parandate vereringet, liigeste verevarustust. See hõlmab esmajärjekorras neid töötajaid, kelle töö on staatilise koormusega: õmblejad, müüjad, programmeerijad, kontoritöötajad ehk kõik need töötajad, kes istuvad pidevalt või seisavad väga palju.
Vanemaks saades kaotavad inimesed võime adekvaatselt hinnata janutunnet. Meie patsiendid joovad liiga vähe. Soovitatud normi 1,5 – 2 l puhast vett päevas täidavad vähesed. Milline on selle mõju liigestele? Šlakid ja toksiinid, mida organism ei suuda töödelda ladestuvad „paremate aegadeni“ liigeste kõhredes. Kui patsient tarbib küllaldaselt vedelikku, siis need šlakid uhutakse välja, kui ei – siis aja jooksul hakkavad nad lagundama liigeseid. Soovitan juua vett vähehaaval, aga sageli. Proovige juua läbi kõrre – nii on kergem harjuda vajaliku veekoguse tarbimisega.
Organismi lakmuspaber
Liigeste seisundit mõjutavad praktiliselt kõik organismi tervisehäired ja haigused. Liigesed on omapärane organismi lakmuspaber, nad võivad mitte olla valu põhjuseks vaid teiste probleemide tagajärjeks, näiteks üks levinud diagnoos – reaktiivne artriit. Sel juhul tekib põletik liigeses. Põhjuseks võib olla mingisugune infektsioon – klamüüdia, mükoplasma jne. Tihti esineb selline diagnoos pärast angiini. Vähesed teavad, et põlveliigesed reageerivad probleemidele sapipõiega, kui hakatakse ravima sapipõie haigusi, kaovad probleemid põlvedega. Viimasel ajal on meil palju niisuguseid patsiente. Tuleb patsient vastuvõtule, räägib: „Mul valutab vasak õlg, põlvedega on probleem“. „Kas tunnete suus kibeda maitset?“ „Juhtub“. „Kuidas on lood tualetiga?“ „Erinevalt“. Ligikaudu 70% nendest patsientidest on sapipõis eemaldatud, paljudel inimestel on sapipõies kivid.
Lihtne öelda, raske teha
Paljud küsivad: mul on artroos, milliseid ravi-, füsioteraapia meetodeid kasutada? Hästi mõjuvad erinevad massaažikompleksid, kaaniravi, nõelravi, magnetravi, laser, soojaprotseduurid. Siin on erinevused: ühtedele mõjub hästi soojus, teistele külm. Parafiin, osokeriit, keegi tunneb kergendust peale sauna, paljud kasutavad sinisavi, teistele mõjub hästi mudaravi. Mudaravi võib olla ohtlik kõrge vererõhuga inimestele. Elektropunktuur, nõel- ja kaaniravi võivad anda hämmastavaid tulemusi. On olemas palju salve, tablette, alates elementaarsetest Fastum geelist kuni tõsiste homöopaatiliste ravimiteni – näiteks Traumeel.
Paljudele patsientidele kirjutatakse välja tabletid. Tablettidega on nii: kui teie soolestik ei täida normaalset imendumisprotsessi, siis töötate „tualeti jaoks“. Paljud patsiendid kaebavad: kasutan tablette üle kahe aasta, kasu ei ole. Hakkad küsima, kuidas töötab soolestik, kas on kõrvetised, kõhukinnisus – „Jah, kõik on olemas“. Siia ongi „koer maetud!“.
Peale selle on olemas süstid, liigesesisesed injektsioonid. Nende efekt on lühiajaline, seda võib arvestada kui tugiteraapiat. Tihti süstitakse kas kenaloogi või preparaate, mis sisaldavad hüaluroonhapet, mis stimuleerib kõhrede moodustumist. Need süstid on erineva hinnaga, ja teha võib neid ainult teatud arv kordi. Pärast süsti valu kaob ja paraneb vereringe, kuid sellel on ainult lühiajaline efekt.
Liigeste ravis on peamine kompleksne lähenemine, mis sisaldab erinevaid ravimeetodeid. Väga tähtis on kehaliste harjutuste valik, et anda liigestele adekvaatne koormus. Liiga suur koormus teeb asja hullemaks, liiga väikesel koormusel ei ole mõtet. On vaja spetsialisti, kes valib harjutused, soovitab, mis on teile parim – võib olla kõnd, jalgratas, ujumine.
Loodusliku Meditsiini Keskus (L02417) pakub peaarsti Irina Kulikova TASUTA konsultatsiooni.
Registreerida vastuvõtule võib telefoni teel: 33 40 125, 5124910 või aadressil: Ridaküla 10, Kohtla-Järve, Tammiku.
www.kulikova.ee