Doktor Irina Kulikova, Loodusliku Meditsiini Keskuse peaarst, sisearst, taastusraviarst.
Meie keskusesse pöördub suur hulk patsiente sooviga saada konsultatsiooni kaaniravi kohta. Tänapäeval annab kaaniravi „silmad ette“ teistele ravimeetoditele, eriti medikamentoossetele. Kaaniravi muutub järjest populaarsemaks, kuna puuduvad kõrvaltoimed. Seoses sellega otsustasin pühendada kaaniravile rea materjale, mille käigus võin rohkem rääkida näidustustest ja vastunäidustustest, meie patsientide paranemislugudest ja paljust muust.
„Kus elavad võlurid?“
„Meditsiinilise“ kaaniga võib kohtuda ainult arsti vastuvõtul spetsialiseeritud meditsiiniasutustes. Eestis on selliseid keskusi vähe. Need on Tartus, Tallinnas, Pärnus, Rakveres, Kohtla-Järvel ja Narvas. Kaaniravi võib määrata ainult arst. Kaaniravi võib osutada ainult spetsialist, kes on läbinud vastava koolituse. On olemas raviskeemid ja refleksoteraapia reeglid, kuhu, kellele, millal ja kui tihti võib ravida kaanidega.
Näidustused ja vastunäidustused
Olles töötanud üle 35 aasta kardioloogia ja taastusravi osakondades, olen näinud kaaniravi suurt efekti südame, veresoonkonna ja samuti kõrgvererõhu ravil. Kaaniravil on tuntav efekt varikoossete veenilaiendite ravil. Samuti aitab artrooside, artriitide ja radikuliidi puhul. Kaaniravi määratakse kui abivahend kusesuguelundkonna raviks. Viljatust, polükistoosi, emakakaela erosiooni, väikese vaagna liiteid soovitakse samuti ravida kasutades kaaniravi. On teada juhuseid, kus tänu mitmele kaaniravi seansile on õnnestunud vältida tõsiseid kirurgilisi operatsioone. Kaaniravil on ka vastunäidustused: rasedus, hemofüülia, onkoloogilised haigused. Ei tohi unustada, et kaaniravi on ainult abivahend, mis ei asenda kompleksravi. Ainult arst võib läbivaatusel öelda, kas teil on vaja „elustavate vereimetajate“ abi.
Milles on kaanide elustav jõud?
Kaani väärtuseks on tema sülg, mis sisaldab üle 150 erineva fermendi. Kui kaan imeb meie verd, on ta sunnitud verd lahustama, et ennast hästi toita. Selleks lahustajaks on ferment hirudiin. Kaan ei kahtlusta, et hirudiin, mida ta koos süljega pritsib meie organismi, on meie tervisele väga kasulik. See ennetab trombide teket. See aitab nii varikoossete veenilaiendite kui ka teiste haiguste puhul, kui on suurenenud trombide moodustumine – südame infarktid, peaajuinfarktid jne. Ülejäänud fermendid, mis sisalduvad kaani süljes, parandavad ainevahetust, aitavad eemaldada šlakke organismist, stimuleerivad siseelundite tööd, tugevdavad veresooni. Kaane võib kasutada profülaktilistel eesmärkidel. Tihti tulevad inimesed sellistele protseduuridele eesmärgiga tugevdada oma immuniteeti. Igal juhul on enne protseduuri vajalik arstlik läbivaatus. Arst määrab reflekssogeensed punktid, kuhu panna kaanid, määrab vajaliku seansside arvu, samuti määrab, mitu kaani hakkab teiega „töötama“. Seansse on soovitatav korraldada 1-3 korda nädalas. Ainukeseks protseduuri puuduseks on väike veritsev haav, mis jääb kaani „töökohale“, kuid harilikult kaob see mõne päeva jooksul.
Kas hürodoteraapia protseduur on valulik või ohtlik?
Kaani hammustus sarnaneb sääse hammustusele. Pärast nahale kinnitumist hakkab kaan eritama mitmeid fermente, millel on tugev valuvaigistav toime. Kaani keha paisub, 30-60 minuti pärast kukub ta lihtsalt ära. Väga harvad on juhud, kus patsiendil võib kehatemperatuur tõusta kuni 38C, kuid ta langeb 2-3 tunni jooksul ilma ravimeid kasutamata. Selline reaktsioon ainult kinnitab immuunsüsteemi aktiviseerumist.
Arvestades seda, et protseduur on verine, on levinud arvamus, et kaan võib olla nakkuste edasikandja. See on välistatud, kuna kaan on nagu ühekordne süstal, teda ei kasutata korduvalt isegi samal patsiendil. Peale kaane eemaldamist peab arst ta koheselt ära hävitama. Kaanid, kes elavad looduses kuni viis aastat, surevad meditsiiniasutustes kohe peale protseduuri. Hirudiini kasutatakse ka kosmetoloogias. See on tselluliidivastase toimega, samuti kortsudevastase toimega ja mõjub hästi nahale.
Alkoholi tarvitamine ja suitsetamine on keelatud
Üks ööpäev enne protseduuri ei tohi patsient tarvitada alkoholi ega suitsetada. Enne protseduuri tuleb käia duši all, kasutada tavalist seepi. On olnud palju juhtumeid kui kaan ei hakka „tööle“ peale eilset alkoholi tarvitamist. Pärast protseduuri jälgige arsti soovitusi haava hoolduseks, et ei tekiks tüsistusi sügelemise või väikese verejooksu näol. Mõne aja jooksul ei tohi haava märjaks teha, veritsemisel tuleb kasutada vatti.
Kui kiiresti saab tunda kaaniravi mõju?
Positiivne efekt avaldub mõnikord juba peale esimest protseduuri. Suuremal osal patsientidest ilmneb efekt peale 3-4 protseduuri: kergus kehas, tõuseb organismi üldine toonus, normaliseerub söögiisu, kaovad probleemid soolestikuga. Muutub tuju, inimene muutub reipamaks. Kaan – see on hea antidepressant. Kaaniravi kasutatakse tihti kompleksselt koos teiste protseduuridega. Häid tulemusi saavutatakse koos homöopaatia, fütoteraapia, magnetoteraapia, biopunktuuriga jt. Need, kes on proovinud kaaniravi, kinnitavad, et kartus kaob kiiresti ja pärast esimest seanssi tunnevad patsiendid ainult tänutunnet kaanide suhtes.
Loodusliku Meditsiini Keskus (L02417) pakub peaarsti Irina Kulikova TASUTA konsultatsiooni.
Registreerida vastuvõtule võib telefoni teel: 33 40 125, 5124910 või aadressil: Ridaküla 10, Kohtla-Järve, Tammiku.